HTML

travikék

Travianról ami csak beugrik

Friss topikok

  • BloggerMan: :D Én tört MineCrafttal játszok. Jó is meg nem is. Tört szerver stb nem lehet skinem se csak TÖRVE... (2011.10.19. 16:30) Sztárkráft kettő
  • Luther: Miben is lehet esővizet gyűjteni? Hát lássuk, lehet fém hordó. Régi gázolajos nem használt hordók... (2009.12.06. 17:14) Szürke víz

Linkblog

Szürke víz

2009.10.06. 18:58 Luther

Szürke víznek nevezzük azt, ami ivásra alkalmatlan, de WC használathoz és mosáshoz alkalmazható. A mosáshoz való alkalmazhatóságról nekem komoly kételyeim vannak lévén milyen kosz lehet a légkörben amit az eső magába vesz és lehull ránk. Én ezzel nem mosnék ruhát. Ezzel a résszel nem kívánok foglalkozni. (aki akar az vegyen komoly szűrőrendszert és használhatja arra is a szürke vizet)

Viszont az már érdekes, hogy 4fős háztatásban egy év alatt 35.769Ft folyik el a wc-n.
Mi lenne ha ez a pénzt nem kellene kiadni a kezünkből? Sok sört vehetnénk amiből sörkoli készülhetne :D De olvassátok a részletes ismertetőt, hogy is jön ki ez a szám.

Néhány alap dolog:

Milyen szürke vízforrás lehetséges?
Lehet esővíz, kútvíz, esetleg mosogatásból, mosásból víz.

Mennyi esővíz gyűjthető?
550mm esővel számolva egy évben a ház alapterületének minden egyes négyzetmétere 550L vizet jelent. Ez egy kis 50nm-es háznál 27.5 köbméter!

És kezdjük akkor a részletek kifejtését:
Esővíz mennyi itt magyarországon:

 Ebből mennyi esik a mi környékünkön:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

És végül milyen eloszlása van a hónapokban:

 

Ebből látható hogy egy év alatt legalább 550mm eső esik minden négyzetcentiméterre.
Házunk alapterülete 120nm *0.55m magassággal = 66m3 víz nyerhető egy év alatt 66 köbméter az érzékletesség kedvéért 330hordó vizet jelent csak a tetőről.

Következő kérdés a víz tárolása. Ez egy nehéz kérdés, hiszen jó lenne ha a víz nem a ház alá folyna el amivel felvizesedést kap a ház esetleg penészedéshez járul hozzá, hanem használati szürkevíznek lenne befogva.
Egy lakos egy nap ha csak 3x megy el wc-re az egy átlag 15 literes tartályal számolva:
15 liter*3 alkalommal*30 nappal = 1350 liter vízfogyasztást jelent fejenként.

4 fővel számolva ez 5.4 köbméter vizhasználat. Forintosítsunk:
2 Havi alapdíjunkat nem tudjuk megkerülni, tehát az marad bruttó 400Ft.
Továbbá a vízterhelési díjon sem tudunk változtatni de nem is nagyon érdemes számoljunk 115Ft 60 napra ez nem számottevő összeg.

Ami viszont az:

Házunk vízfogyasztása 2 hónap alatt 23köbméter aminek az ára 6161Ft és még ehhez hozzájön a csatorna díj ami 6538Ft. Tehát drágább a csatornadíj mint a víz köbméter ára. Röhely.

Ebből már ki tudjuk számolni, mibe is kerül egy köbméter wc-n leeresztett víz ára:

6161 Ft+6538 Ft = 12.699Ft/23köbméterrel= 552Ft Szép nagy összeg nemdebár? Nézzük ebből mennyi is a wc használat?
Azt mondtuk fentebb, hogy 1350L fogy fejenként egy hónap alatt, a számlán 2 havi adag van tehát számoljunk ezzel:

1350L * 4 fővel *2 hónappal = 10.8 köbméter ezt megszorozzuk a köbméter árunkkal ami 552Ft 5961.6 Ft-ot jelent. Éves szinten ez 35.769Ft-ot jelent. (2 havi számlákat kapunk, tehát csak 6-al szoroztam) Ha erre lenne valami jó megoldásunk akkor nálunk marad sok sok ezer forint. (Gyakorlatilag a havi vízhasználatunk fele körübelül a wc használat.)

 

Nézzük a költségeket:
-Kell egy felső tartály amibe átszivattyúzzuk a vizet. (Kb 10.000Ft)
-Kell egy szívattyú (12.000Ft)
-szívattyú áramhasználata. 50Ft havonta.
(ha 1400 litert tol óránként 300W fogyasztással számolva havi 5.4köbmétert kb 4 órát üzemel. 4 óráig ha megy, akkor 4*300W= 1200w=1.2kW ami nincs 50 forint sem egy hónapban.)
-átalakítások költsége max 5.000Ft
(két golyós csap, egy az ivóvíz lezárására a Wc irányába, és kell egy golyóscsap a fenti tartályból lefelé folyó víz útjába. Kell csőlevezetés a wc -ig)

Megtérüléssel is számolni kell. Minden esetben van kiadás ezt ne felejtsük el! Egyszer van az hogy ivóvizzel húzzuk le a wc-t de nem módosítunk semmit, Vagy van egy egyszeri költség, hogy kiépítsünk egy fenti tározót a nem használt területre és persze a vizes-munka.

Ha jól számoltam akkor az első évben már visszajön az ára, és a második évben már nem kell új szivattyút venni, nem kell új tartályt venni, szóval onnan már hasznot termel.
 

Technikai megoldások: A wc tartály autómata zárással van ellátva, tehát módosítani a tartályok feltöltésén nem kell. Csak az ivóvizet lezárni a WC csőről. Ahol elzártuk oda kell tenni egy csövet ami a padlástéri tartályból vezet lefelé. Ha szerencsénk van ez a módosítás csak az emeleti wc-nél kell megoldani mert a földszinti wc innen kapja a vizet.

Következő ötlet, hogy minek follyon le a földszintre a tetőröl a víz mikor egyből tölthetné a fenti tartályt az esővíz. Vízszint szabályozással pedig megoldani hogy a víz inkább lefelé follyon a csatornában ha megtelt a fenti tartály.

Nyílván vannak szárazabb hónapok amikor esővízzel éppen nem lehet tölteni a tartály viszont wc-zni szükséges :) Ilyenkor kútvízzel töltjük fel a tartályt. Szivattyúnk van, megoldható.

Ha egy köbös tartályunk lenne fent, akkor ha nem esik az eső 4 fő használatánál 4 naponta kellene tölteni a tartályt.
Megnézve, hogy melyik a legszűkösebb hónap az évben, februárt ír, de még itt is több mint 33mm csapadék esik amit felszorozva 4.2 köbmétert jelent. 120nm-es tetőnél. Elvileg ez simán fedezi a wc használatot.

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://travimaniac.blog.hu/api/trackback/id/tr411432363

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Luther 2009.12.06. 17:14:49

Miben is lehet esővizet gyűjteni?
Hát lássuk, lehet fém hordó. Régi gázolajos nem használt hordók párszáz forintért beszerezhetők kis szerencsével.

Aztán vannak az egy köbméteres tartályok amik némelyik műanyag vagy alu raklapon vannak ezek ára 12-15.000Forint körül vannak.

Lehet műanyag hordó 200L-es ára???

Lehet még csecse szép tartályokat venni talajszint fölé itt pl:
www.esovizgyujtes.hu/tartalyok_felszini_esogyujtok.html

vagy föld alá valók:
www.esovizgyujtes.hu/tartalyok.html
süti beállítások módosítása